skola

aktuality zsaktuality sdaktuality ms

Základní škola a Mateřská škola Chotíkov

Abeceda peněz

V úterý 1. 3. 2022 navštívila žáky 2. a 4. třídy lektorka z úseku Regionálního marketingu a finančního vzdělávání České spořitelny Mgr. Markéta Soukupová. V hodinách matematiky proběhla úvodní lekce výukového a zážitkového programu finanční gramotnosti „Abeceda peněz“. Děti formou online hry nahlédly do světa peněz, osvojily si některé nové pojmy (příjmy, výdaje, vyrovnaný, schodkový, přebytkový rozpočet a další), naučily se přemýšlet nad cenami při nakupování, upravit a zhodnotit rozpočet pro dětské pořadatele školní akce. Děti si netradiční hodiny matematiky moc užily a byly lektorkou pochváleny za svůj aktivní přístup a znalosti.

Po úvodní společné výuce s lektorkou bude program zaměřený na finanční gramotnost dětí pokračovat v dalších 3 hodinách matematiky, ČS poskytla pro děti návazné podpůrné materiály.

P. Pangrácová, S. Kučerová

Koláž abeceda

Další foto viz odkaz: https://zschotikov.rajce.idnes.cz/Abeceda_penez_-_2._4.trida/

Filipova olympiáda – celostátní kolo

Dne 28. 3. 2022 se pětičlenný tým žáků 6.třídy ve složení Klaudie Bílá, Kristýna Franková, Samuel Greif, Filip Jindáček a Václav Tampier zúčastnili celostátního kola Filipovy olympiády v Praze. V krajském kole totiž tento tým získal 1. místo. Soutěž probíhala celý den v Praze, v budově ČNB. V rámci soutěže byla připravena pro účastníky i prohlídka banky. Soutěžní otázky se týkaly finanční a digitální gramotnosti – hospodaření domácností, finančních produktů bank, platebních metod, spoření, on-line bezpečnosti. Výkony všech soutěžících týmů byly velmi vyrovnané. Naši žáci prokázali vysokou znalost této problematiky a na soutěž se zodpovědně připravili. Svým výkonem důstojně reprezentovali nejen školu, ale celou obec Chotíkov. Domů se vraceli sice obrovsky unavení, ale plní zážitků a pocitu skvělého výkonu. Proto patří celému týmu veliká pochvala.

Mgr. Pavlína Spoustová

Aprílový týden

Minulý týden proběhl na naší škole tradiční Aprílový týden. V pondělí jsme si všichni nasadili slušivé kšiltovky, v úterý jsme si pro změnu obuli bačkory, středa se nesla ve znamení pruhů a proužků, ve čtvrtek jsme provětrali sportovní dresy. Nejvíce jsme si asi užili páteční den, ten se totiž jmenoval pyžamový. Nešlo ale jen o legraci. Svoji aktivní účastí každý žák získal pro třídu bod. Po vyhodnocení celého týdne se ukázalo, který třídní kolektiv prokázal největšího týmového ducha. Všechny třídy pak podle pořadí obdržely cenné body do celoškolní soutěže. Letos se stali favority žáci a žákyně 5. a 4. třídy.

Více na: https://zschotikov.rajce.idnes.cz/Aprilovy_tyden_-_4.-_8.dubna_2022/

Mgr. Pavlína Langová, garant akce

Rozsviťme si školu

Začátkem listopadu požádaly paní učitelky žáky, aby probudili svoji fantazii a zapojili se do adventní výzdoby školy vytvořením světýlka, lampičky a lucerny. Do konce měsíce děti přinesly spoustu krásných výrobků, které už nyní zdobí prostory školy. Prohlédnout si je můžete i na:

Jako poděkování čeká na všechny tvůrce malá sladká odměna.

Mgr. Petra Pangrácová

20211130 145443 1638281212793

Pyrotechnika

V úterý 30. listopadu se ve 4. třídě uskutečnila interaktivní beseda s metodičkou prevence kriminality Městské policie v Plzni Veronikou Kuchynkovou. Usměvavá policistka děti nenásilně seznámila s pojmem pyrotechnika, jejími druhy, s pravidly bezpečného zacházení a hlavně riziky zneužívání a neodborné manipulace. Někteří odvážní žáci zhlédli i pár fotek zranění, která si přivodily děti při hře s těmito předměty.  Všichni už vědí, že malým dětem pyrotechnika do ruky nepatří a jak se zachovat při nálezu jakékoliv munice, zbraně. I přes vážné téma si děti besedu užily, zahrnuly policistku dotazy i vlastními postřehy a na závěr dostaly od MP Plzeň drobné dárky.

Mgr. Petra Pangrácová

Beseda s herpetologem - 17.6.2022

17. června 2022 navštívil naši školu Mgr. Lukáš Pola, odborník na plazy a obojživelníky. Pan Pola spojil svoji práci se svým koníčkem. Vyprávěl nám, jak se k plazům dostal a také o svých cestách do Izraele a Saudské Arábie, kde svá oblíbená zvířata mapoval. V závěru besedy jsme si mohli některé hady a ještěry prohlédnout a sáhnout si na ně.

Fotografie z akce na odkazu: https://zschotikov.rajce.idnes.cz/BESEDA_S_HERPETOLOGEM_-_17.6.2022/

Mgr. Vlaďka Šiková

Aktuality ze čtvrté třídy

Ani v závěru roku nejsou čtvrťáci ochuzeni o malá zpestření výuky. V rámci osvojování si dovedností správného cyklisty a chodce navštívili 30. 5. 2022 dopravní hřiště při 1.ZŠ v Plzni, kde na ně čekala praktická výuka jízdy na silnicích plných dopravního značení. Děti si vyzkoušely roli řidiče i chodce, pochopily důležitost respektování ostatních i pravidel silničního provozu.

V hodinách předmětu SP si žáci připravili studené občerstvení-nápoj, obložené chlebíčky a zmrzlinový pohár s ovocem. Práce se jim povedla, neboť na talířích nezůstalo nic.

Před námi jsou ještě poslední dva týdny, kdy odměnou za intenzivní školní práci budou beseda o Saudské Arábii a celodenní exkurze do Horšovského Týna a okolí. Už se moc těší!

Více fotografií naleznete na: https://zschotikov.rajce.idnes.cz/

Mgr. Petra Pangrácová, třídní učitelka

20220530 101036 20220530 101058

20220530 112209