1516

Aktuality - Mateřská škola

Únor ve školce

Školková zimní olympiáda

Sníh ani led venku není, to je pravda. Ovšem to není po nás, paní učitelky, žádná překážka. Zimní olympiáda přece musí být! Trochu se zaimprovizovalo a ve třídě vznikla „ledová plocha“, na které se uskutečnil světový turnaj v hokeji. Na závěr klání došlo i na přátelské podání rukou, tak, jak to správní sporťáci dělají. Další den se z dětí stali krasobruslaři a krasobruslařky. Samozřejmě proběhly i skoky na lyžích a biatlon. Všichni reprezentanti podali maximální výkony a proto také všichni získali zaslouženou zlatou medaili 🥇

Fotky  https://materinky.rajce.idnes.cz/At_si_mrzne%2C_at_je_zima%2C_zimni_sporty_ty_jsou_prima/

 Malí badatelé v Techmánii

V únoru jsme vyrazili za zábavou a poznáním do plzeňského Techmania Science Centera. Děti se vydováděly v zábavné části se strašidelným hradem, skluzavkou a dalšími zábavnými prvky.  Prozkoumaly, vyzkoušely si a zaexperimentovaly v různých expozicích.

Foto zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Techmanie/

Maškarní bál s Culinkou

Znáte Culinku a její bramboru Barboru? My ano 🙋‍️🙋 Přijely za námi s parádním programem plným soutěží, tanečků a krásných písniček na náš maškarní bál, který jsme měli ve Slávii. Moc jsme si to s nimi užili 🤩

Fotky najdete zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Maskarni_s_Culinkou/

Když byl jednou v lednu sníh…

Je to smutná realita, ale je to tak. Letos jsme si sněhu moc neužili. Ovšem, když už napadl, neváhali jsme ani chvíli a už jsme byli na „našem“ kopci, čímž je myšlen svah na školkové zahradě😁 Dokonce se nám podařilo i postavit sněhuláky. Nebyli sice úplně bílí, ale to nám nevadilo. Několikacentimetrová vrstvička sněhu se za chvíli pod bobami a lopatami ztratila. Ale stejně jsme si užili 👍

Fotky jsou zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Kdyz_byl_jednou_snih/

Žabičky letí do Grónska

V rámci tématického celku "Vláda paní Zimy a skřítka Zimníčka" se třída Žabiček společně se svými učitelkami vydala na cestu do Grónska. Pozvala je jejich eskymácká kamarádka Etulu. Letěli společně letadlem se svými soukromými piloty a letuškou. Cestou za Etulu museli přejít oceán po krách. Po přivítání s Etulu nalovili ryby pro lední medvědy a postavili iglú. Také zachránili z ledu zmrzlého tučňáka, který se tam záhadně objevil, protože každý přece ví, že v Grónsku tučňáci nežijí. Nakonec se bezpečně svým letadlem vrátili zpět do školky. To vše děti stihly během jedné hodiny zážitkové pedagogiky. Bylo fajn být u toho.

                                                                                             Mgr. Gabriela Budínská, ředitelka

20230118 095629 resized 1 20230118 093500 resized 1

20230118 093613 resized 1 20230118 094055 resized 1 20230118 094426 resized 1

ADVENT PLNÝ AKCÍ

Pohodové Vánoce! To je krásné přání. Jen se to nikdy neobejde bez spousty práce, která tomu všemu musí předcházet. Není tomu jinak ani u nás ve školce. A co všechno jsme v prosinci zažili?

Žabičky a Sluníčka si pro své blízké pod vedením paních učitelek připravila krásné vánoční besídky.

Fotografie z akcí https://materinky.rajce.idnes.cz/Vanocni_besidka_u_Slunicek_a_tvorenicko/

Rodiče, prarodiče a přátelé školky se sešli na tradiční akci „vánoční tvořeníčko“. Vyráběli jsme krásné vánoční dekorace, ochutnávali výborné vánoční cukroví a příjemně si popovídali.

Koncem prosince jsme již třetí rok roznášeli „andělskou poštu“. Školkoví andílci s „vlastnoručně“ vyrobenými přáníčky pro naše starší spoluobčany, babičky a dědečky, chodili po Chotíkově a rozdávali dárečky a přáníčka. Zpívali také písničku, kterou jsme se speciálně k této příležitosti naučili. Tentokrát jsme o pomoc s výrobou vánočních přání požádali i kamarády z chotíkovské základní školy. Zapojilo se jich opravdu hodně a o krásná přáníčka nebyla nouze. Smysl této akce je jasný. Učit děti rozdávat radost a myslet na druhé, aniž by za to něco očekávaly. Těší nás krásná zpětná vazba, poděkování a srdečné reakce, se kterými se při roznášení „andělské pošty“ setkáváme. Děkujeme také za dobrůtky, které děti dostaly.

Fotografie z akce https://materinky.rajce.idnes.cz/Nase_Andelska_posta/

5. 12. - Mikuláš ve školce

I když to nebylo potřeba, protože do naší školky chodí samé hodné dětičky, v prosinci za námi přišli čertíci, andělé a Mikuláš. Všechny dětičky byly velmi statečné. Zazpívaly jim písničku a řekly několik hezkých básniček. Odměna za vystoupení je neminula. My měli pro skupinku pod vedením svatého Mikuláše také připravenou sladkou odměnu, jako poděkování za to, že k nám vážil tak dlouhou cestu. Až ze základní školy 😊😊 😊. Nejprve nám Mikuláš s čerty a anděly museli zazpívat svoji oblíbenou písničku. Náhodou školkové děti „prší prší“ také znaly, a tak jsme si na závěr zanotovali všichni společně.

Fotky zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Mikulas_ve_skolce_2022/

15. 11. DRAKIÁDA-společná akce s kamarády z 1.třídy

Už jste šli někdy pouštět draka, když nefoukal vítr? Že je to nesmysl? I kdepak! Když jsme se s kamarády z 1. třídy sešli na kopci nad školou, opravdu se zdálo, že dnes se od země neodlepí ani jeden drak. Ale my jsme to nevzdali! Běhali jsme s drakama a zkoušeli je dostat do oblak a opravdu se nám to podařilo. Nejen, že se draci vznesli, ale některým „krotitelům“ vyletěli skutečně až nad oblaka. I když nám viditelnost trochu kazila mlha, byla to krásná podívaná. Bavili se děti i rodiče. S pouštěním draků jsme končili téměř za tmy. Všichni účastníci si za odměnu opekli na ohýnku buřta a zahřáli se připraveným teplým čajem. Bylo to moc milé a podařené setkání!

Fotografie z akce zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Drakiada/

31. 10. Halloweenské dovádění v MŠ

Máme rádi každou příležitost, kdy si na sebe můžeme obléci nějaký kostým. Tentokrát jsme k tomu využili příležitost svátku Halloween. Ve třídách připravily paní učitelky dětem soutěže. Nechyběla ani přehlídka a představování masek. Byli jsme všichni krásně strašidelní.

Všechny fotky z akce si můžete prohlédnout zde  https://materinky.rajce.idnes.cz/Halloween_ve_skolce

26. 10. Muzeum strašidel Plzeň

Protože jsme děti nebojácné, vydaly jsme se do Muzea strašidel hledat ztracený poklad. Tam nám nejprve pan Zajíček vyprávěl krásnou pohádku, provedl nás podzemím, seznámil nás s některými strašidly a pak nám dal nápovědu, kde poklad najdeme. Nebylo to vůbec lehké, ale nakonec jsme poklad našly ve starém kouzelném kufru.

Všechny fotky z akce  https://materinky.rajce.idnes.cz/Vylet_do_muzea_strasidel

ŘÍJEN VE ŠKOLCE

25. 10.  Podzimní tvořeníčko a vyhlášení vítěze Žaludového krále  

V měsíci září byla vyhlášena již tradiční soutěž o titul „žaludový král“. Zapojilo se do ní celkem 21 rodinných týmů a společně nasbíraly přes 300 kg žaludů. Nejpilnější sběrač byl letos Vašík F. se svými pomocníky. Odevzdal 125 kg žaludů. Všechny nasbírané plody byly předány Mysliveckému spolku Chotíkov, který jej využije při přikrmování zvěře v zimních měsících.

Po předání drobných cen a poděkování všem, kteří se do soutěže zapojili, jsme se s chutí pustili do vyřezávání dýní a vyrábění podzimních dekorací. Obě třídy byly plné nadšených a moc šikovných „dekoratérů“. Strašidelnými dýněmi se nám podařilo vyzdobit chodníček ke školce a originálními dekoracemi v truhlíkách a květníkách školková okna.

Děkujeme a už se moc těšíme na další setkání.

Všechny fotky z akce si můžete prohlédnout zde  https://materinky.rajce.idnes.cz/Vyhlaseni_Zaludoveho_krale

Přání

   msprani

Divadelní představení Jak šel medvídek do školy

27. září k nám letos poprvé přijelo divadlo Múza s pohádkou o medvídkovi Míšovi, kterému se nechtělo do školy. Nejraději by si jenom hrál s mravenci a stavěl mraveniště. Jak to s ním dopadlo? To zjistila nejen Sluníčka a Žabičky, ale i kamarádi z chotíkovské Montessori školky, které jsme na představení do Slávie pozvali.

Všechny fotky z akce si můžete prohlédnout zde  https://materinky.rajce.idnes.cz/Divadlo_v_kulturnim_dome_Slavie

Solná jeskyně

Dětičky ze třídy Žabiček začaly v září navštěvovat solnou jeskyni. V příjemném prostředí si zároveň hrají i posilují zdraví 😊

Všechny fotky z akce si můžete prohlédnout zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Solna_jeskyne_2022

19. 9. Školkové senobraní - akce pro děti, rodiče a přátele školky

První setkání rodičů a dětí v letošním školním roce proběhlo již v polovině září. Sešli jsme se na tradičním „školkovém senobraní“. Vyráběli jsme společně dekorace ze sena, kterými jsme ozdobili venkovní prostory školky a zahradu. Tatínkové se pustili do výroby krmítek a ptačích budek, abychom do naší nově budované zahrady přilákali hodně ptáčků. Děti jim při tom samozřejmě dobře radily a pomáhaly.

 

 

Všechny fotky z akce si můžete prohlédnout zde https://materinky.rajce.idnes.cz/Skolkove_senobrani/